Balmumu

3071 kez incelendi.
4 5 3071
4.63 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Balmumu

İşçi arıların 12-18 günlük yaş dönemlerinde karın halkalarındaki mum salgı bezlerinden salgılanan bir maddedir. Rengi salgılandığı an beyazdır, sonra koyulaşır. Arılar petek gözlerini örmek için balmumu üretirler. Arılar 1 Kg balmumu üretebilmek için 6-10 Kg bal yemeleri gerekmektedir. Mum salgılayan arılar önce bal yerler, daha sonra 35oC de zincir şeklinde salkım oluşturarak mum salgılarlar. Özellikle Afrika, Orta ve Güney Amerika da baldan daha önemli bir arı ürünüdür.

Balmumu, kozmetik sanayinde çeşitli vücut bakım kremleri,yüz maskeleri, losyonlar, rujlar, yağlar, dudak koruyucuları üretiminde kullanılır. Mum yapımında ise dumansız ve kendine has kokusu ile daha uzun süre yanmasından dolayı çok önemli bir hammaddedir.
İlaç sanayinde ve diş hekimliğinde çeşitli krem ve merhemlerin üretiminde, bazı hapların kaplanmasında kullanılır.Ayrıca su geçirmez malzemelerde,mobilya ve zemin cilalarında, optik lenslerin parlatılmasında, sakızlarda ve mürekkeplerde az da olsa kullanım alanı bulur.
 Ama asıl kullanım tabiiki arıcılıktır. Çünkü balmumu, arıların bal doldurdukları peteklerin ana hammadesidir. Fakat tüketilen petekli ballarla birlikte bu değerli ürün de ziyan olmaktadır.Balmumun içine, tebeşir, iç yağı ve kola gibi maddeler katılınca bunların tesbiti çok güçtür. Sarı balmumu parke cilalamasında, heykel, bazı boya ve mum yapımında kullanılır. Saflaştırılmış, temizlenmiş beyaz balmumu ise ilaç sanayiinde, kremlerin yapımında kullanılır. Kiliselerinde yakılan mumlarda en az 2 oranında balmumu bulunması gerektiğinden mum yapma sanayiinde de ciddi miktarlarda kullanılır.Bazı bitkiler, arının petek için yaptığı balmumuna benzer bir madde salgılar. Bu salgılanan madde özellikle mum ağacı denen bazı palmiye türlerinde fazla olur ve toplanır. Bitkisel balmumundan sabun ve mum yapımında istifade edilir.

Firavun karısı kremi 

25 gr balmumu, 25 gr saf zeytinyağı 

Balmumu ile zeytinyağını bir kabın içinde benmari usulü ile eritin ve iyice karıştırın. soğumaya bırakın. 

Eğer sert olursa biraz daha zeytinyağı ilave ederek aynı işlemi tekrar edin. 

Bu krem özellikle cilt yanıklarına, cilt çatlaklarına kuru ciltlere çok iyi gelmektedir.

Balmumu maskesi

Gözenekleri derinden temizleyen maske

• 1 tatlı kaşığı balmumu

• 1 yemek kaşığı lanolin

• 50 ml. gülsuyu

• 1 yemek kaşığı kil

İsteğe bağlı ek: 1 tatlı kaşığı İrlanda sosunu ya da ayva veya badem ezmesi

1.Kısık ateşte balmumu ve lanolini bir arada eritirken kaşıkla sürekli karıştırın.

2.Karışımı ateşin üzerinden alıp gülsuyu katarak soğuyana dek kaşıkla karıştırmayı sürdürün.

3.Kili (ve isteğe bağlı ekleri) de katın. Yumuşak bir macun elde edinceye kadar kaşıkla karıştırmaya sürdürün.

Dudak çatlamasi tedavisinde

Dudaklar, güneş veya soğuk havanın tesiriyle çatlayabilir. Endişe edilecek bir durum yoktur. Aşağıdaki reçetelerden herhangi biri çatlakları gidermek amacıyla kullanılabilir.

Tedavi için gerekli malzeme : Cevizyağı, balmumu.
Hazırlanışı : 2 çay bardağı cevizyağına, 2 çorba kaşığı eritilmiş balmumu konur. Karıştırılarak soğutulur. Küçük bir şişeye doldurulur. Sabahları dudaklara sürülür.

Ballı Dudak Parlatıcısı

1-1/2 fincan
Malzeme
1 fincan tatlı badem yağı
1/2 fincan balmumu
2 kaşık bal

Uygulama : Bademyağı ve balmumunu mikrodalga firina uygun bir kaba koyun . yüksek derecede 1 dakika yada balmumu eriyene kadar tutun. Bu karışıma balı ilave

edip karıştırın.. iyice karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. kapakli minik kaplara dökün.. dudak nemlendiricisi olarak yada ruj üzerine parlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar