İran Safran

2605 kez incelendi.
5 5 2605
11.11 TL
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Bahraman İran Safranı 0,5 Gr

Diğer İsimleri : Zaferan, Crocus Sativus, Saffron

Bilinen en pahalı baharattır. Kilosunu alabilmek bile bir servet ister. Bu durumu bilenler tarafından sahteleri de satılmaktadır. Yalancısafran (aspir) veya sahte safran adı altında ucuz satışları da yapılır. Ortaçağ’da bile safran taklitleri sıklıkla üretilirdi. Yalnız bu affedilmez bir hareketti ve bu üretimi yapanlar ürettikleri ürünleriyle birlikte ya yakılırlardı yada diri diri gömülürlerdi. Tarihe gore safran, Juno ve Jupiterin birbirlerine aşık olduğu yerde yetişmiştir.

İspanya, Fransa, İtalya, İran, Hindistan, Fas, Yunanistan’da safran ekimi yapılmaktadır.

Kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyar. Gerçek safranı bulmanın zorluğu ve de fiyatının yüksek olması bu bitkinin kullanımını etkilemektedir.

Yunanlılar safranın iktidarı artırdığını iddia ederlerdi. Romalı yazar Pliny’e göre ise safranın ‘uykuya neden olduğunu , başta hafiflik ve uyuşukluk etkisi yarattığını, cinsel isteği artırdığını “ iddia ederdi.

Safranın çeşnili, keskin, bala benzer bir tadı vardır. Çok hoş bir kokuya sahiptir. İplikleri eşsiz bir kokuya sahiptir ve hafif lezzetli bir sertlikte, keskin bir tadı vardır.

Safran Akdeniz mutfağının önemli baharatlarından biridir.  Safran sıra dışı lezzeti ve yemeklere kattığı parlak sarı renginden dolayı Arap, Orta Asya, Hint, İran, Fas ve Avrupa ülkelerinde oldukça rağbet görür. Safran kek ve pastalara, balık çorbasına, pirince (pilav, risotto, paella’da özellikle), deniz ürünlerinde kullanılan soslara eşsiz bir lezzet verir. Safran aynı zamanda biberiye, adaçayı ve defne yaprağı ile oldukça uyumludur. Safran aynı zamanda pirinç yemeklerini, pastaları, tereyağını, peyniri, et ve balık yemeklerini, çorbaları ve sosları renklendirmek için kullanılır.

Safranın karaciğere iyi geldiği kanıtlanmıştır. Modern tıp, safranın kalbi düzenleyen etkisini öne sürmektedir. Afrodizyak etkisi vardır, spazma karşı, uyarıcı ve kalp güçlendiricidir.

Safran acı tadı ile iştah açıcıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Sinir zayıflığını giderir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.

Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.

Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafndan kullanılmamalıdır. Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.

 

İlaç, gıda, kozmetik ve boya sanayi safranın başlıca kullanım alanlarıdır. Safran bitkisi hava geçirmeyecek kaplarda saklanmalıdır. Nem ve ışıktan korunmalıdır.

 

Zararları ve yan etkileri

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır!

Böbreklere zarar verir.

Kanamaya neden olur.

Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Belirli dozlar sağlık açısından tehlike yarattığından dolayı herhangi bir rahatsızlık için kişinin kendi başına kullanmaması yerinde olur.

Kullanımı

 

Günlük kullanım 0.5 – 1 gr. Toz ya da tel halinde satılır. Toz halde satılan safranın sahte olma ihtimali fazladır. 

 

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar