Karabaş Otu

1554 kez incelendi.
5 5 1554
2.78 TL
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

İlayda Karabaş Otu

Diğer İsimleri : Kafa Süpürgesi, Karabaş Lavanta, Mavi Çay, Gargan, Fırkan Çiçeği, Keşiş Otu, Yalancı Lavanta Çiçeği, Lavandula Stoechas, French Lavender

Mavi vemenekşe renklerindeçiçekler açan veezildiğinde hoşolmayan keskin birkoku yayan, 1 metreye kadar boylanabilen, çalıgörünümlü, çok yıllıkbir bitkidir. Yalancı Lavanta Çiçeği adıyla da bilinir. Karabaş otu çeşitli glikozitler ve saponinlerin dışında uçucu yağiçerir. Karabaş yağı sineol ve kafur içermektedir.

Karabaş Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Yatıştırıcıdır, ağrıları dindirir. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir. Mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmesini hızlandırır. Uyuşukluğu giderir ve vücudu dinçleştirir. Egzama ve idrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır. Balgamı söker. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Sara gibi beyin hastalıklarındafaydalıdır.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır? Karabaş otunun toprak üstü kısımları çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatarak ya da su buharı damıtması yolu ile karabaş yağı elde etmek suretiyle kullanılır. Çayı içilebileceği gibi yağı yara ve egzama gibi şikayetlerde haricen ilgili bölgeye sürülerek uygulanır. Yağı, haricen sinekleri uzaklaştırmak için de kullanılmaktadır.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar