Köri

1991 kez incelendi.
4 5 1991
1.85 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Köri

Birçok baharatın karıştırılmasıyla elde edilen bir baharattır. Hindistan ve Güneydoğu Asya’da yaygınca kullanılanıyor. Serin, kuru ve karanlık yerlerde saklanarak tazeliği korunuyor. Körinin içinde kimyon, biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demirhindi ve acı kırmızı biber bulunmaktadır.

Köri, yoğurt, limon suyu ve sarmısakla bir karışım hazırlayarak kırmızı et veya tavuk yemeğinin üzerine sos yapabilirsiniz.

Köri doyurucudur. Çayla birlikte tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur. İçinde bulunan maddelerle kanserin ilerlemesini durdurucu özelliği vardır. Kansere yakalanma riskini azaltır. Sindirime yardımcı olur.Vücuttaki biriken zararlı maddeleri atar. Hazım ve karaciyer sorunlarınada oldukça faydalıdır.

Safra kesesi hastalıklarındada kullanılır. Soğuk algınlığı, çıban, epilepsi, astım, baş dönmesi gibi hastalıklarda hastalara yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Cork Kanser Araştırma Merkezi bilimcileri, köri yapımında kullanılan zerdaçalın etken maddesi "kurkumin"in laboratuvar ortamında yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğünü saptadı. 

Köri tozunun temel maddelerinden olan zerdeçal ve ’curcumin’ bileşikleri, Alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı beynin savunma mekanizmasını güçlendirici etki yaratıyor. Scientific American dergisinde yayımlanan sonuçlar, köri baharatının göğüs kanseri hastalarında tümör büyümesini yavaşlatttığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de ortaya koydu. Aslında geleneksel bitkisel tedavi alanında geçmişi çok eskilere dayanan zerdeçal temelli köri tozu, eklem sorunlarına da iyi geliyor ve kanı temizliyor.

Daha önce yapılan başka bir çalışmada da Hindistan’da bulunan yaşlıların sadece yüzde 1’inde Alzheimer görüldüğü belirlenmiş ve köri tüketiminin Alzheimer riskini azalttığı açıklanmıştı.

Zerdeçal ve curcumin ayrıca antioksidan etkisiyle hücre ölümünü yavaşlatırken, bakteri ve mantarlara karşı da koruma sağlıyor. Harvard Üniversitesi bilim adamlarına göre dünyanın önde gelen ilaç devleri zerdeçal bazlı ilaçlar geliştirmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar