Melisa

759 kez incelendi.
4 5 759
2.78 TL
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

İlayda Melisa Yaprağı

Diğer İsimleri : Oğulotu, Kovanotu, Temreotu, Limonotu, Limon Nanesi, Acem, Turincin, Turunçotu,  Lippia citriodara, Melissa Officinalis  

Melisa bitkisi ve melisa çayının sinir sistemini gevşetici ve uyku proplemlerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Latince adı Melissa officinalis olan ve Oğulotu olarak da bilinen melisa hafif depresyonda, sinirsel kökenli çarpıntılarda kullanılmaktadır. Limonotu yaprağı gerçek melisa otu diye satılmaktadır.

Sinirleri yatıştırıcı etkileri ile baş ağrısı, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk, sara ve sinir krizlerinde faydalıdır. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını gidermeye yardımcı olur. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür.Hıçkırığı keser. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşıfaydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Hazımsızlığa iyi gelir. Ciltteki kırışıklıkları azaltır.

Huzursuz ve asabi olan, uyuyamayanlar ve de kalp problemi yaşayan kişiler için önerilen bir çaydır melisa çayı. Savunma gücünün artmasını sağladığı için gribe ve soğuk algınlıklarına karşı kullanılmaktadır. Yapraklarındaki güzel limona benzer kokusu olan otsu bitkilerden olan melisa çayı psikolojik problemlerin sebep olduğu sıkıntı veren düşüncelerin beyinden uzak tutulmasında da yardımcı bir çaydır. Stresli ve sıkıntılı olduğunuz dönemlerde melisa çayı rahatlık verir. Kasların gevşemesinde de faydalıdır. Sindirim sistemini düzenler, midedeki spazmları çözer.

Melisa Yaprağı Faydaları :  Hıçkırığı keser. Kalbi kuvvetlendirir. Hazımsızlığa iyi gelir. Bayılmalarda kullanılır. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Mide ve bağırsak ağrılarını keser. Hipertroidizm de rahatlama sağlar. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. Merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Aybaşı ağrılarını keser ve aybaşı kanamalarını düzenler. Kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Sindirim sistemindeki tüm kramplara ve gaz şişkinliklerine iyi gelir. Yüzeysel kan damarlarını genişleterek yüksek kan basıncını düşürebilir. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını giderir. Terletici özelliğinden dolayı grip gibi hastalıklarında ateş düşürmekte faydalı olur. Sinirleri yatıştırıcı etkileri ile baş ağrısı, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk, sara ve sinir krizlerinde faydalıdır.

Zararları ve Yan Etkileri : Melisa bitkisi genellikle güvenli olarak kabul edilir.  Sakinleştirici ve tiroid ilacı kullananlar ya da herhangi bir sağlık sorunu için düzenli ilaç tedavisi gören kişilerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları uygun olur.  Hamile ve emzirme döneminde dr. onayi ile kullanılmalıdır. Karaciğer iltihabı, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar kullanmamalı.  

Kullanımı : Melisa otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarından elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir. 

Çay: 1 bardak kaynar su, 2-3 tatlı kaşığı kuru ya da 4-6 kaşık körpe yaprak üzerine dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilirken, içilene kadar üzeri sıkıca kapalı tutulur. Böylece hazırlanan çay sabah ve akşamları birer kez ya da gerektikçe bir bardak olarak içilir. (Melisa bitkisi kaynatılmamalıdır.) 

Banyo : 20 gram bitkinin üzerine 400-500 ml kaynar su dökülür ve üzeri kapalı olacak şekilde 10 dakika kadar demlenip süzülür ve tam banyo suyuna eklenir. Yatmadan 1 saat önce 20 dakika kadar banyo yapılır.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar