Mercanköşk

1804 kez incelendi.
4 5 1804
2.78 TL
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

İlayda Mercanköşk

Diğer İsimleri : Mayoran, Dağ Reyhanı, Güveyotu, Keklikotu, Merzengüş, Peynir Kekiği, Origanum Majorana

Özellikle merhem olarak bebeklerdeki gaz ve soğuk algınlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Antiseptik, uyarıcı, balgam söktürücü, terletici, tonik ve spazm çözücü etkilere sahiptir.Öksürüğe iyi gelir. Spazm çözücü etkileri ile kasları gevşetir ve kas ağrılarını azaltır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Sindirim sistemi problemlerinde de faydalıdır. Anne sütünü arttırır.

Kekik olarak da bilinir. Origanum, Yunancgda “dağ” anlamına gelen oros ile “keyif, neşe” ya da “süs” anlamına gelen ganos sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur. “Dağın keyfi”, “dağın neşesi” ya da “dağın süsü”! Mercanköşk sözcüğü Farsça merzengûş sözcüğünden dönüşmedir. Farsçada merzen fare, gûş de kulak demektir.)

Mercanköşklerinin şifalı özellikleri kekiğe çok benzer: iştah açıcı, sindirim kolaylaştırıcı, uyarıcı, terletici, soğuk algınlıklarını ve üşütmeleri iyileştirici, idrar artırıcı, gaz giderici, âdet düzenleyici, ishal giderici, tansiyon düzenleyici, kolesterol düşürücü, kandaki şeker oranını azaltıcı

Mercanköşkü evlerde yetiştirmek de mümkündür. Mercanköşk hem bir baharat, hem de şifalı bir bitkidir. Kuru otsu, ağaçsı, hafif kâfuri ve baharlı kokusu; aromatik, keskin, hafif acı bir iezzeti vardır. Mutfakta çiçekleri ve yaprakları kullanılır.

Mercanköşk Faydaları :  Sinir sistemi için çok yararlıdır. Uykusuzluk, migren, tik, ruhi bunalım dikkatini toplayamama, yüksek tansiyonda.  İdrarı söktürür.  Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.  Rahatlatıcı özellik taşır. Soğuk algınlığını gidermekte etkilidir. Balgam söktürücüdür.  Ağız ve bademciklerde oluşani iltihapları gidermek için kullanılır. Hazım yollarında mide spazmını giderir, mide yanmasını geçirir. Gaz çıkartır. Barsakların çalışmasını artırır hazım sağlar dizanteri ve ishali giderir.  Aşırı cinsel isteği azaltır. Solunum yollarına iyi gelir . Öksürük söktürür , Astım, bronşit vs. solunum rahatsızlıklarına fayda verir. Yaralara, romatizma sancısı hissedilen bölgelere mercanköşkü yağı (suda damıtılmış sıvı) uygulanır. Böcek sokmalarında suyuyla masaj yapılır. 

- Kuru nezle: Mercan köşk kaynatılıp balla tatlandırılarak burna çekilir ve bu çay içilmeye devam edilir.

- Baş ağrısı: Mercan köşk kaynatılıp baş yıkanır ve bu çay balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

- Bağırsak İltihabı: Adaçayı,nane,ıhlamur ve mercan köşk kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

- Asabilik: Mercan köşk kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse yatıştırır.

- Sinir bozukluğu: Mercan köşk kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse yatıştırır.

- Kansızlık: Mercan köşk kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

- Anne sütünü arttırır: Mercan köşk,rezene ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. 

- Uykusuzluk: Bebeklerde görülen göz şişliği ve sindirim bozukluğu,erginlerde görülen sinir gerginliğinden kaynaklanan uykusuzlukta,mercan köşk kaynatılıp yatmadan 1 saat önce balla tatlandırılarak 1 su bardağı içilir.

- Romatizma: Mercan köşk kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

- Bronşit: Mercan köşk,sinir otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Zararları ve Yan Etkileri :  Dikkat, uyuklamaya yol açabileceği için dikkat gerektiren zamanlarda ve aşırı düşük tansiyon dönemlerinde kullanılmamalıdır!

Kullanımı : Halk arasında mide ve bağırsak rahatsızlıklarından; şişkinlik, sancı, kramp ve hazımsızlığa karşı, sinirlik, baş ağrısı, migren, baş dönmesi, üşütmeye ve nezleye karşı kullanılır. Dahili olarak çayı, harici olarak kremi(merhemi) kullanılır.

Çay: İnce kıyılmış, kurutulmuş iki kahve kaşığı mercanköşk otundan demliğe konur ve üzeri 300-400ml kaynar su doldurularak 5-10 dakika demlemeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar