Pelin Otu

1053 kez incelendi.
5 5 1053
4.63 TL
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

İlayda Pelin Otu

Diğer İsimleri : Acı Pelin, Ak Pelin, Arthemisia Absinthium

İştahsizlık Sindirim bozuklukları ve safra kesesi rahatsızlıklarına karşı etkisiyle ünlüdür. Mide yanmasına, mide eşkimesine faydalı olup bağırsak gazlarına giderici etkisi vardır. Kan dolaşamı arttırdığı için vücuda zindelik verir. Karaciğer tembelliğine, tiksintiye iyi gelir. Önemli bir kansızlık ilacıdır. Hastalıktan sonra organizmayı güçlendirir.Hanımlardan adet haline gecekmesine düzenler, beyaz akıntıyı giderir. Ağrılı adet görmeye karşı kullanılabilir. Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarını iyileştirmede çok etkilidir.

Acı lezzetiyle iştah açıcıdır. Kuvvet verici, idrar söktürücü ayrıca ateş düşürücüdür. Tonik etkisiyle kan dolaşımını artırdığından ameliyat ve hastalıkların nekahat devirlerinde ve gripte direnci arttırmak için verilir. Haricen vücuda sürülürse haşereleri uzaklaştırır. Yine aynı amaçla giysi aralarına ve evde çeşitli yerlere konulabilir.

Pelin Otu Faydaları : İştah açar. Karındaki yaralardan kurtulmakta yararlı olur.  Cildin rengini güçlendirir; saçkıran ve yılancık hastalıklarına da iyi gelir. Gözün altındaki morlukları yok eder ve ciltteki diğer lekelere iyi gelir. Adet söktürür. İdrar söktürücüdür. Özellikle eski hummalara yararlıdır. Onun öz suyu kasık otu öz suyuyle karıştırılsa aynı etkiyi taşır. Mideyi kuvvetlendirir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Bedeni güçlendirici tonik etkisi vardır. Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarında güçlü bir iyileştiricidir. İştahsızlık, hazımsızlık ve safra yolları rahatsızlıklarına karşı fayda sağlar. Pelinotunun, (Dr. E. Scheider) bezelere özelliklede böbrek üstü bezelerine etki ettiğini ve böylece vücudun kan dolaşımının düzeldiğini, romatizma, gut, metabolizma bozukluğu, şeker hastalığı, yağlanma (şişmanlık), ödem ve enfeksiyona (bulaşıcı hastalıklar) karşı vücudun daha etkili bir direnç kazandığını ifade etmektedir.

- Mide rahatsızlıkları: Pelin otu tek başına yada Civan perçemi, Kantaron ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse mide yanmasına, gastirite, mide ekşimesine, kabızlığa iyi gelir.
- Öd söktürücü: Pelin otu tek başına yada kantaron , ayrık otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse öd söktürür.
- Saçkıran: Pelin otu kaynatılıp saçkıranlı bölge günde 2-3 kere pansuman yapılır.
- Güve kovucu: Pelin otu kullanılmayan elbiselere konursa, güve tesir etmez.
- Grip: Pelin otu tek başına yada civan perçemi, nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse soğuktan kaynaklanan rahatsızlıklara faydalıdır.
- Nezle: Pelin otu tek başına yada civan perçemi, nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse soğuktan kaynaklanan rahatsızlıklara faydalıdır.
- İltihap kurutucu: Pelin otu kaynatılıp balla tatlandırılıp içilmeye devam edilrise ağız, buğaz, mide, bağırsak, mesane iltihaplarını kurutur.
- Bağırsak parazitleri: Pelin otu kaynatılıp sabah aç karnına 1 çay bardağı içilir. 1-2 saat yemek yenmez, bu kür 1-2 hafta uygulanır.
- Kepek: Pelin otu kaynatılıp, bunla haftada 2-3 kere saçlar yıkanır.
– Pelin Çok acı olan pelin otu, dahilen ve haricen kullanılan çok güçlü bir anti septiktir. Ayrıca Haşerattan korur.

Zararları ve Yan Etkileri : Bitkilerin aşırı dozlardan kullanılması bağımlılık yapar. Bu nedenle uzun ömürlü kullanılması sakıncalıdır. Dikkatli kullanılması gerekir.Süt emziren anneler,çok sağlıklı kişiler,midesi bağırsağı hasta olanlar,böbrek hastaları kesinlikle kullanılmalıdır.

Kullanımı : 1 litre sıcak suya, 5-10 gram arası acı pelin otu konur. Aynı karışım,20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 çay bardağı içilir. iştah açması beklendiğinde yemeklerden önce,sindirimi uyarması beklendiğinden ise yemekten sonra 1 bardak pelin otu çayı içilir. Soğutulmadan içilmelidir. Nane ile karıştırdılığında etkisi daha çok artar. Sara hastaları için, 1 bardak kaynar suya, 5 gram pelin otu konulup demlemeye bırakılır. Balla tatlandırılarak, günde 2-3 bardak içilir.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar