Demirhindi

2028 kez incelendi.
4 5 2028
1.85 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Demirhindi

Demirhindi(Tamarindus indica):Sıcak ülkelerde yetişen, sarı-kırmızısalkımlar halinde çiçekleri ve koyukırmızı renkte, mayhoş tatta meyveleri olan, 20-25 metre boylarında bir ağaçtır.

Demirhindinin Faydaları ve Etkileri: Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler.  Vücudu rahatlatır. Susuzluğu giderir ve serinlik verirYaprakları bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.

Demirhindi Nasıl Kullanılır? Demirhindi ağacının meyveleri yenebileceği gibibaharat olarak da kullanılır. Ayrıca, reçel ve demirhindi şerbeti yapımında kullanılır. Demirhindi şerbeti yapmak için çekirdekleri alınmış demirhindi meyveleri kaynar suda bir süre kaynatıldıktan sonra suyu süzülür. Süzülen suya bolca şeker ya da bal katılarak, bu su tekrar kaynatılır ve süzülür. Elde edilen şerbet soğutulduktan sonra keyifle içilir. İstenirse Demirhindi şerbetine çeşitli baharatlar da katılabilir. Osmanlı Mutfağı'nda oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Demirhindinin yaprakları ise kaynatılarak suyu içilebilir. Bu su bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar