Dereotu Tohumu

1733 kez incelendi.
5 5 1733
3.70 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Dereotu Tohumu

Diğer İsimleri : Durakotu, Tarhanaotu, Tereotu, Dill Seeds, Anethum Graveolens

Mükemmel bir gaz söktürücü olan dereotu ayrıca yediklerinizi kolay hazmetmenizede yarıyor. Ayrıca ağız kokusu için ve nefes açmak için de yarım çay kaşığı dereotu tohumu çiğnemek çok iyi gelir. Sağlık Açısından Uykusuzluk (gece fazla yenmişse), spazmlı hıçkırık ve karın ağrısına iyi gelir. Lapası rahimdeki enfeksiyonları temizliyor. Hayvanlar üzerindeki denemelerde, damarlarda genişlemeyi arttırdığı ve kan basıncını düşürdüğü, solunumu teşvik ettiği ve kalp atış hızını azalttığı belirlenmiştir. 

Dereotu tohumları, kusma konusunda yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda mide kasılmaları ve bulantılar üzerinde de etkilidir. İdrar atamama gibi sorunu olan kişiler yine dereotundan yarar sağlayabilirler. Henüz yeterince uygulanabilir olmasa da dereotunun kolesterol sorununda da tedavi edici bir etkisi olduğu söylenebilir. Ancak her bitki kadar doğru kullanılmadığında dereotunun da zararları bulunmaktadır.

Halk arasında dereotunun en iyi bilinen faydaları arasında emzirme döneminde bulunan annelerin sütünde artış sağlamasıdır. İdrar söktürücü ve ağrı giderici etkisi bulunan dereotu aynı zamanda vücuttan toksinlerin daha hızlı biçimde atılmasında da etkilidir. Dereotu, aynı zamanda, böcek ısırıkları, kısmi yaralanmalar ve zehirlenmeler üzerinde de etkilidir. Dereotu tohumları, vücutta sindirim sistemi ve bağırsaklarda meydana gelen birçok hastalığa karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. 

Faydaları : Sinirleri yatıştırır ve bedeni rahatlatır. Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Özellikle küçük çocuklarda gaz söktürücü etkisi önemlidir. İdrar söktürücü ve ağrı giderici etkisi bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır. Karın ağrılarına iyi gelir. Mide, karın ev bağırsak bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklara karşı önleyici bir etkiye sahiptir. Vücuttan toksinlerin atılımında etkilidir.  Dereotu nefesin kötü kokusunu temizler. Bunun için tohumlan ağızda çiğnenir. Mineral yönünden zengin olduğu için tuzsuz rejimlerde yer alır. Hıçkırığı kesici etkisi vardır. Süt bezlerini uyardığından emzikli annelerde süt gelişini artırır. Kusma refleksini bastırır. Sindirim sisteminde ishale neden olan birçok bakteriye karşı vücudu koruyor. Safra suyu salgılamasında etkilidir. Sütten daha fazla kalsiyum içerir. Dereotu tohumu hemoroid şikayetlerinin tekrar etmesini önlemek amacıyla da kullanılabilir.

Zararları ve Yan Etkileri : Dereotunun yanlış kullanımı ile ortaya çıkabilecek sorunlar ise, dereotu içerisinde bulunan furocoumarin adlı bileşik, bazı kişilerde alerjik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamileler kullanamaz. Doz aşımı göze zararlıdır. Meniyi kurutur, cinsel arzuyu azaltır.

Kullanımı : Dereotu tohumları ezilir k hafifçe ezilip üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir. Çocuklarda bu çay mümkün olduğunca daha az dozlarda kullanılmalıdır.

 

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar