Kenevir Tohumu

5414 kez incelendi.
5 5 5414
1.85 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Kenevir Tohumu

Diğer İsimleri :  Kendir, Esrarotu, Aptal Otu, Kınnap Otu, Henf, Chanvre, Hemp Plant, Kentir, Kannabis, Cannabis Sativa, Hemp, Chanvre

Kendirgiller familyasından, vatanı Hindistan olan, sıcak ülkelerde ve yurdumuzda da kültürü yapılan, bir yıllık bir bitki türüdür. Gövdesi diktir. İçi boştur. Yüzeyi pürtüklüdür. Yaprakları 5-11 parçalıdır. Meyvesi 3-5 milimetre boyundadır. Tanelerinin içinde etli bir cücük vardır. Dal uçlarında reçine ve uçucu bir yağ vardır. Meyveleri yağ bakımından zengindir. Tohumlarından çıkarılan yağ, sabun sanayiinde kullanılır. Gövdesinin kabuk kısmından kenevir veya kendir denilen bir lif elde edilir. Bunlardan ip, halat ve kaba dokulamalar yapılır.

Faydaları : Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. Yapraklarının haşlaması lapa olarak romatizma ağrılarını hafifletir. Balgam söktürür. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir. İdrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Prostat şikayetlerinde de faydalı olur. Gaz söktürücü: Kendir tohumu,nane ile beraber öğütülüp,balla macun yapılıp yemeklerden sonra 1′ertattlı kaşığı yenir. Cilt temizleyici: Kendir tohumun yağı ile cilt temizliği yapılır. Balgam söktürücü: Kendir tohumu balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Prostat: Kendir tohumu,kerviz tohumu ile beraber kaynatılıp,balla tatlandıralarak macun yapılıp yenmeye devam edilir. Kulak ağrısı: Kendir tohumunun yağı kulağa damlatılır. 

Zararları ve Ya?n Etkileri : Kenevirden elde edilen Esrar, ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ile kişide halüsinasyonlara ve ruh hastalıklarına neden olmasının yanı sıra beyinde de erken bunamaya yol açmaktadır. Bu nedenle, vücudu ve beyni içten içe çökerten her türlü uyuşturucudan uzak durmak gerekir.

Kullanılımı : Kenevir tohumu ezildikten sonra sıcak sütte demlenip süzülerek ya da bal ile macun yapılarak kullanılabilir. Kenevirin lifleri iplik elde etmek için kullanılır. Ayrıca, kenevirde uyuşturucu hammaddesi ve kenevir yağı da vardır. Fazla kullanılmamalıdır.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar