Şahtere

773 kez incelendi.
4 5 773
4.63 TL
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

İlayda Şahtere Otu

Diğer İsimleri : Safra otu, Şifalı Şahtere, Sarılık Otu, Yer Çiçeği, Tilki Kişnişi, Yer Safrası, Şahterec, Tavuk Ayağı Otu, Erdrauch, Fumeterre, Fumaria Officinalis L.

En önemlisi Tıbbi şahtere (Fumaria officinalis) yurdumuzda yetişir. daha çok nedeni belli olmayan veya tedavi edilemeyen allerjiler üzerinde çok etkili birbitki. Özellikle karaciğer üzerinde etkil olan bu bitkinin allerjilerde kullanılma sebebi de bu sanırım. Çünkü, bu tip rahatsızlıklar genellikle karaciğer kaynaklı olabiliyor. 

İdrar arttırıcıdır. Yatıştırıcı ve terletici etkilere sahiptir.  Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Kanı ve böbrekleri temizler. Sarılığa karşı faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır ve mide ağrısı şikayetlerini giderir. Sedef, uyuz ve egzama gibi cilt hastalıklarını gidermeye yardımcı olur. Basura karşı faydalıdır. Kepeği azaltır. Sedef hastalığına karşı kullanılır. Safra kesesi, safra yolları iltihapları, taşları ve kistine karşı etkilidir. Safra kesesi ve safra yollarının kramplarına karşı fayda sağlar.

Geleneksel olarak gözler için ve cilt lekeleri çıkarmak için iyi olduğu düşünüldü. Modern zamanlarda ise bitki, cilt hastalıkları ve konjonktivit tedavisinde kullanmasının yanı sıra böbrekleri temizlediği belirlenmiştir. Şahtere zihinsel durumu iyileştirmede yardımcı olur. Vücutta sindirime yardımcıdır, su ve diğer minerallerin emilimini geliştirmeye yardımcı olur. Safra tuzlarının uygun salgılanması için karaciğeri uyarır. Vücutta meydana gelebilecek enfeksiyonları frenler, durdurur. Terlemeyi artırarak ateşin düşmesine katkı sağlar. Şahtere otunun diğer faydaları ise şunlardır;

Şahtere Otu Faydaları : Safra kesesi ve safra yolları iltihaplarına karşı idealdir. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Safra kistlerine karşı kullanılabilir. Sedef hastalığında kullanılmaktadır. Migren ve baş dönmelerini giderir. Şahtere demlenip süzülür, daha sonra göze sürülürse çapakları giderir. Tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Sarılığa karşı faydalıdır. Saç kepeklerini önler. Basura iyi gelmektedir. Karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır. ( tıkanıklık ) Kanı temizler, vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Damar sertliğine iyi gelmektedir. Oğul otu ile beraber demlenirse strese iyi gelmektedir. Mide ağrısı şikâyetlerini giderir. Şahtere öz suyu kına ile karıştırılıp krem haline getirilir. Egzamalı ve uyuzlu yere sürülürse şifa olmaktadır. 

Zararları ve Yan Etkisi : Bilenen bir yan tesiri yoktur, şayet tarife uyulursa eğer fazla miktarda veya uzun süre alınır ise o zaman karın ağrısına sebep olabilir.

Kullanımı Çay; Bir kahve kaşığı Şahtere otu demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dakika hafif ateşte kaynatıldıktan sonra 8-10dakika demlemeye bırakılır ve de süzülerek içilir.

Homeopatide; Taze Şahtere otundan 20-30 gram ince kıyıldıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine %70lik 100ml Alkol ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. Şişe 4-6hafta sonra süzülerek Homeopatide <> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden güne 3-4defa 15-20damla 4-6 hafta süreyle alınır.

Alerji : 100 gr. şahtere ve 50'şer gr. karabaşotu, papatya ve ebegümeci, 3 litre suda 5 dakika kaynatılır. Soğutulup süzülür. Yemeklerden önce bir su bardağı içilir.
 
Ateş düşürme : 100'er gr. şahtere, papatya, ebegümeci ve hindiba, çelik tencerede ve 3 litre suda kaynatılır. Yemeklerden önce, ılık olarak ve balla tatlandırılıp bir fincan içilir.
 
Sarılık : 20'şer gr. şahtere, pelin otu, sinameki, karabaş otu, çuha çiçeği, aynısafa, hindiba, kantaron, anason, nane, kurt pençesi ve andız kökü, 21 su bardağı suda 5 dakika kaynatılır. soğutulup süzüldükten sonra dolaba konur. Yemeklerden yarım saat önce üzüm pekmezi ile tatlandırılarak bir çay bardağı içilir.
Ayrıca aşağıda tarifi verilen macunla birlikte kullanılırsa faydası artar:
100'er gr. zerdeçal, ısırgan tohumu, polen, arı sütü ve rezene, 1 kg. andız pekmeziyle karıştırılıp macun yapılır. Bu macun yemeklerden sonra sütle birlikte bir çorba kaşığı alınır.
 
Egzema : 50'şer gr. şahtere, yavşan otu, ısırgan otu, kurtpençesi, mersin yaprağı, at kuyruğu ve karakafes, 4 litre suda 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğutulup süzülür. Yemeklerden önce bir fincan içilir. Ayrıca, 30 gr. tereyağı (tuzsuz), 20'şer gr. ardıç katranı, bal ve 10 gr. kına, karıştırılılarak krem yapılır ve sabah-akşam yaralara sürülür. 3 ay kullanılmalıdır.
 
Damar sertliği :  20'şer gr. şahtere, karabaş otu, papatya, kantaron, fesleğen, alıç çiçeği, civan perçemi ve ökse otu, 24 su bardağı suda 7 dakika kaynatılıp süzülür. Yemeklerden önce yarım limon sıkılıp bir fincan içilir.
 
Kanı temizleme : 20'şer gr. şahtere, aynısafa, yavşan otu, ardıç tohumu, kereviz tohumu, hindiba, kekik, papatya ve ada çayı, 4 litre suda 5 dakika kaynatılır, süzülüp dolaba konur. Yemeklerden 1 saat önce 1 fincan içilir.
 
Karaciğer iltihabı ve tıkanıklığı : 50'şer gr. şahtere, hindiba, rezene, papatya, pelin, anason, kantaron, ısırgan yaprağı ve civan perçemi, 5 litre suda 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğutulup süzülür. Yemeklerden önce balla tatlandırılarak bir fincan içilir. 2 ay kullanılmalıdır. Ayrıca bu uygulama sırasında, yemek aralarında 2 çay kaşığı polen bir miktar sıvıyla yutulur.
 
Damar tıkanıklığı : 50'şer gr. şahtere, civan perçemi, oğul otu, karabaş otu, havlıcan ve zencefil ve 150 gr. ökse otu, 4 litre suda 30 dakika kaynatılır. Soğutulup süzüldükten sonra dolaba konur. Yemeklerden 1 saat önce bir limon sıkılarak bir fincan içilir.
 
Kepek : Şahtere otu hem kepeği önlüyor hem de cilde tazelik katıyor. Bu bitkinin saplarını beş dakika kaynatın. Daha sonra sabahları aç karnına, akşamları ise yatmadan önce için. Tüketirken bal veya şeker eklemeyin. En az bir hafta süren düzenli kullanımdan sonra olumlu etkileri görülmeye başlıyor.
Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar