Sirke Ruhu

9649 kez incelendi.
5 5 9649
4.63 TL
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Sirke Ruhu

Asetik Asit = Sirke Ruhu 80 CC

Bilhassa yiyeceklere lezzet vermek maksadıyla kullanılan, ekşi tattaki asitik sıvı. Genel olarak meyvelerden elde edilen seyreltik alkollü çözeltilerin, asetik aside, oksidatif bakteriyel dönüşümüyle elde edilir.

Başlıca üzüm veya  elma suyundan, arpa veya yulaf maltından (malt sirkesi) veya sanayi alkolünden (beyaz sirke) üretilir. Sirke üretiminde, şekerli maddeler veya nişastanın  hidroliziyle üretilen maddeler ilkin saccharomyces masasıyla alkole dönüştürülmektedir. Sonra sirke veya  asetik asit bakterileri (mikoderma aseti) alkolü asetik aside dönüştürmektedir. 

Amerikan usulü beyaz sirke (yani white winegar), %5 asetik asit + sudan oluşan bir karışım. Yani seyreltilmiş asetik asit. Bir diğer adı ethanoic acid. Sirkeye keskin, ekşi tat ve kokusunu veren madde.

Seyreltilmiş asetik asit eğer doğal fermentasyon işlemi sonunda oluşuyorsa ona sirke deniyor. İlk kez 1847'de Alman kimyacı Hermann Kolbe inorganik materyallerden laboratuar ortamında asetik asit üretmeyi başarmış. Bugün üretilen asetik asitin büyük çoğunluğu bu şekilde inorganik kaynaklardan elde ediliyor. Yalnız bazı ülkelerde, organik olmayan kaynaklardan gelen asetik asitin mutfakta/ gıda hazırlığında kullanılması kabul edilmiyor.

Asetik asit veya onun seyreltilmiş hali (yani white winegar/beyaz sirke) bazı ülkelerde marketlerin gıda bölümlerinde diğer sirkelerin (örneğin üzüm ve elma sirkelerinin) yanında satılıyor ve salata sosları, turşular ve benzer yerlerde kullanılıyor.

İcindeki alkoluyle orta derece asitlikte olan, bir cesit pirincten yapilmis sirkedir. yemeklerden cok temizlik icin kullanilir, ornegin kirleri, sabun kopugunu, ahsap yerleri temizlemede... bir baska ozelligi dogal bir oda spreyi olmasidir, kokulari kaplamak yerine onlari absorbe eder. banyonuzda veya mutfaginizda kendi sirke kokusunu birakmaz, cunku kuruyunca sirke aromasi kaybolur. ayrica alerjisi olan cocuklarin kiyafetlerini yikarken, durulama suyuna bir olcek konmasi, camasirlarin yumusamasina yardimci olmaktadir. 

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar