Muskat Cevizi

4213 kez incelendi.
4 5 4213
0.85 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Muskat Cevizi 

Diğer İsimleri : Küçük Hindistan Cevizi, Hint Cevizi, Yer Cevizi, Cevizbavva, Narcil, Muscat, Myristica, Semen Myristıcae, Nutmeg

Portakal ağacına benzeyen, anavatanı Banda Adaları olan bir tropik ağaç cinsidir. Hindistan ceviziyle ilgisi yoktur.

Muskat ya da hint cevizi adıyla da bilinir. Karayipler bölgesinde, özellikle de Grenada'da yetişir. Bitkinin tohumları baharat olarak kullanılır. 2-3 cm uzunlukta, 1-2 cm çapta, oval, cevize benzer tohumlar vardır. Tohumlar sabit yağ, uçucu yağ ve rezin taşır.Muskat da denir. Ağacın meyveleri olgunlaştığında baharat olarak kullanılır. Bol miktarda rendelenmiş olarak tercihen süt ile birlikte alındığında halisünasyon görülmesine yol açar. Endonezya'da meyvenin etli dokusu palmiye şekeriyle karıştırılıp güneşte kurutularak besleyici bir tatlı yapılır. Geçmişte reçeli de yapılmıştır. Çoğunlukla bebeklerde gaz giderici olarak kullanılır.

Et yemeklerinde çeşni olarak kullanılır. Daha ziyade küçük emzikli çocukların karın ağrısı ve gazına, mide ve bağırsak gaz ve sancılarına, balgam ve idrar söktürmeye, nefes darlığı, astım ve kalp hastalıklarına, el ve ayak titremelerine, kuvvet ve cinsel gücü arttırmaya, meniyi çoğaltmaya, göze kuvvet vermeye ve basura kullanılır. Ağız kokusuna, iştah açmaya, bulantı ve kusmaya ve sinirleri yatıştırmaya iyi gelir.

Yemeklerde Kullanımı 

Çekirdeği ve içi neredeyse aynı tattadır ama etli kısmı daha tatlıdır ve daha yoğun bir tadı bulunmaktadır. Çekirdeği, safran rengi nedeniyle hafif yemeklerde kullanılır. Peynir sosları için lezzetli bir ek olarak görülür özellikle taze rendelenmiş olarak. Küçük hindistan cevizi, sıcak elma suyu, sıcak şarap ve eggnog için kullanılan geleneksel bir tattır.

Hint mutfağında tatlı olduğu kadar iştah açıcı yemeklerde kullanılır (çoğunlukla Mughlai mutfağında) Hindistan'ın çoğu kesiminde Jaiphalolarak ve Kerala'da Jatipatri ve Jathi olarak bilinir. Ayrıca azıcık da olsa garam masalada kullanılır. Öğütülmüşü Hindistan'da tütsülenerek yenir.

Avrupa'da küçük Hindistan cevizi ve çekirdeği özellikle patates ve islenmiş et yemeklerinde kullanılır. Ayrıca çorbalari soslar ve hamurişlerinde kullanılırlar. Hollanda'da ise küçük hindistan cevizi çok populerdir. Brüksel lahanası, karnabahar ve çalı fasulyesi gibi sebze yemeklerinde kullanılır.

Ortadoğu mutfağında öğütülmüş küçük hindistan cevizi lezzetli yemekler için baharat olarak kullanılır. Kıbrıs ve Yunanistan'da tuzluların pişirilmesinde kullanılır.

Japonyada Köri sosu için kullanılan bir malzemedir.

Karayiplerde içeceklerde kullanılır. Genellikle de içkinin üstüne küçücük bir tutam atılır.

Zararları  ve Yan Etkileri 

Hindistan cevizinin fazlası zararlıdır. Miktarı iyi ayarlanarak kullanılmalıdır. Hekime ve uzmanına danışarak kullanmak gerekir. Sıvısı damara direk verilirse çok zehirleyicidir. Sütle beraber alınırsa bayıltıcı olabilir. Küçük dozlarda zararsız olsa da yüksek dozlarda delirmeye neden olabilir. Bundan dolayi yuksek dozlarda alinmamalidir.

Uyuşturucu olarak popüler değildir çünkü yan etkileri vardır. Bunlardan bazıları baş dönmesi, yüz kızarıklığı, ağız kuruluğu, düzensiz kalp atışı, geçici kabızlık, idrar salmakta zorluk, mide bulantısı ve paniktir. Bunlar ilk altı saat içerisinde gözükür ve etkiler 3 güne kadar uzayabilir.

Kullanımı : Dövülüp toz haline getirilerek yutulur. Bala karıştırılıp yenir. Emzikli çocuklara badem ve zeytinyağına karıştırılarak verilir. Küçük Hindistancevizi, çoğunlukla tat ve koku vermek için çeşitli yemek, tatlı ve pudinglere katılarak kullanılır. Az miktarda kullanılırsa uyku verici özelliği ile uyku bozukluklarında faydalı olmakla birlikte yüksek dozlarda kullanmak hayal görmeye ve kalp atışlarının hızlanmasına sebep olabileceği için fazla alınması tavsiye edilmez.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar