Nöbet Şekeri

9959 kez incelendi.
5 5 9959
1.39 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Nöbet Şekeri

Şifalı bitkilerde tatlandırıcı olarak kullanılır.

Asıl şekerdir, toz ve kesme şeker vb. şekerler, nöbet şekerinden yapılır.

Ağız yaraları için, gün boyu devamlı ağızda emilir.

Şifalı çaylara katılması; o çayın şifasını yükseltir.

Ağızda çıkan aft denen yaralara karşı bir numaralı ilaçtır.

Halk arasında ilâç olarak kullanılan billûrlaşmış şeker.

Diğer bilinen ismiyle kaya şekeri ses açmak için çok ideal doğal bir madde. Ses kısıklığı, ses açma, Sesi kuvvetlendirme için nöbet şekeri (kaya şekeri) kullanılabilir.  Nöbet şekeri, sesi açan ideal ve doğal bir maddedir.

Faydaları

Kaya şekeri, sesi kuvvetlendirip ses kısıklığına çok iyi gelen bir ilaçtır. Özellikle emilme şeklinde tüketilmeli böylece vücudun hararetini alır. Ayrıca kaya şekerinin ses açıcı özelliği kuvvetlidir.

Su ve şeker kazanda ısıtılarak karıştırılır. Hafif kıvama gelince kesilmesi için bir çorba kaşığı krem tartar atılır. Eriyik tam kıvamını alınca etrafı 4-5 sıra delikli ve bu deliklerden karşılıklı pamuk ipliği geçirilmiş bir kazana boşaltılır. Sonra kazanın etrafı (delikler) alçı ile kapatılır. Kazanın ağzına mukavva örtülür, üstüne çuval atılarak kapatılır ve ılık bir yerde soğutulur. nöbet şekeri adı denen bu işlemden gelmektedir. Anadolu’da eskiden soğutma işi gübre içinde yapılırdı. Kazanın soğutulması 1 hafta sürer. Bu süre içinde şeker, kristalizasyona uğrar ve iplerin etrafına sucuk görünümünde yapışır; bir kısmı da dibe çöker. İpler kesilir ve 20-30 cm.lik uzunlukta çubuklar halinde çıkarılır.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar