Udihindi

3278 kez incelendi.
5 5 3278
13.89 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Udihindi

Diğer İsimleri: Ödağacı, Hindistan ödağacı, Ud-i hindi, Kust-i bahri,  Acıgıcı, Güneğik, Mavi sütleğen, Acımarul, Hindiba, Aquilaria Agallocha olarakta bilinir.

Kökler inulin, intibin glikozu, fruktoz, levuloz, levulin, kolin, reçineler, sepi maddeler, albüminli maddeler vs. ihtiva eder. Çiçekler cichorin glikozidi; yapraklar inulin; usaresi de acı maddeler laktusin, laktukopikrin, taraksasterol vs. ihtiva eder. Tohumlarda da inulin ve protakateşin aldehidleri bulunmuştur

Tonik(kuvvetlendirici), depuratif(kanı temizleyici), digestif( hazmettirici), diüretik(idrar söktürücü), vulnerer(yara iyileştirici). Merkezi sinir sistemini sakinleştirici ve amplitude (kalp spazmını) arttırmak suretiyle kalp faaliyetlerini hızlandırıcı, mikropları öldürücü te’siri vardır.

İslamiyetten önce Arap kadınları bademciklerinde şişme ve iltihaplanma olan çocukların ağzına, bir bez parçası doladıkları parmaklarını sokup bademciği sıkıştırarak çıkarmaya çalışırlarmış. Hz. Muhammed bunun tehlikeli olduğunu belirterek ud-i hindi (kust-u hindi)’nin enfiye gibi buruna çekilerek veya buruna damlatılarak kullanılmasını önermiştir. Hindiba kökü, mavi çiçekli otsu bir bitki olan Cichorium intybus’un kurutulmuş köküdür. İçinde inülin, rezin ve cichorin adlı kumarin türevi bir glikozit bulunur. Antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyici) etkisi de vardır. Ayrıca prebiyotik özellik gösterdiği de bilinmektedir.

Udihindi gözeneklerdeki tıkanıklıkları açar, ağrı ve sızıyı dağıtır, vücuttaki rutubeti alır, mide ve bağırsakları düzene koyar, kuvvetlendirir kalbe ferahlık verir, dimağa faydalıdır, duyuları kuvvetlendirir, kabızlık yapar, idrarını tutamayan kimseler için faydalıdır. Mideyi ısıtır, cinsi arzuyu tahrik eder, zehirlenmelere karşı faydalıdır, baş dönmesini geçirir, yelleri keser, mide sarkmasına ve mide genişlemesine faydalı olur. Felç hastalığına gayet iyi gelir; idrarı artırır, adet kanını çoğaltır.Rasulullah (S.A)  udihindi kullanmaya devam ediniz. Udihindide 7 türlü şifa vardır buyurmuşlardır. 

Faydaları

* Boğaz ağrısına iyi gelir,
* Bademcik iltihabına çok faydalıdır,
* Akciğer rahatsızlıkları için yararlıdır,
* İdrar tutukluğuna iyi gelir,
* balgam söktürücü olarak etkilidir,
* gut hastalığı,
* karaciğer ve safra kesesi ağrıları,
* kansızlık,
* karaciğer temizleyici,
* kaşıntı ve egzama,
* sarılık,
* gastrit,
* zorlukla işeme ve kan işeme,
* dalak hastalıkları,
* küçük çocuklarda solucan ve şerit,
* bronşit ve öksürük için de faydalıdır.
* Merkezi sinir sistemini sakinleştirici etkisi vardır.
* Mikropları öldürücü etkisi de vardır.

Kullanılımı

Tütsü olarak ağaç kabuğu yakılarak kullanılır.
Ud-i Hindi kaynatılarak elde edilen suyu gargara olarak kullanılır.
Saplardan 2 çorba kaşığı veya 1 çorba kaşığı kök yarım litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
Salata gibi de yenir.
İslamiyetten önce Hz. Muhammed ud-i hindi’nin enfiye gibi buruna çekilerek veya buruna damlatılarak bademcik hastalıkları için kullanılmasını önermiştir.

Dahilen:

Bademcikte udi hindi toz haline getirilir, günde 3 defa 1 çay kaşığı içilir. 2-3 gün devam edilir.

Balgamlı akciğer zarı iltihabında (zatülcenpte) udihindi içilir. Zeytinyağıyla karıştırılıp, içilebilir.

Udihindi bal şerbeti ile içildiğinde karaciğer ve mide zafiyetine iyi gelir, karaciğer ve mide üşütmelerinde faydalıdır.

Udihindi tatanozda ve yan ağrılarına karşı faydalıdır. 

Udihindi kaynatılır, suyu içilirse bağırsak kurtlarını öldürür. 

Ülser ve gastritte  udihindi toz haline getirilir, 3 gr mesteki sakızı, saf zeytinyağı veya susam yağı içinde ısıtılarak eritilip içilir. Ülserde udi hindi toz halinde 3 gr 1 fincan saf zeytinyağı ile sabahları aç karna 3 gün içilirse ülseri iyileştirir, 3 gün kullanmak yeterlidir.

Udi hindi soğuk su ile içilirse karaciğer sancısını keser, mide rahatsızlığını ve midenin hararetini giderir, müzmin baş ağrısından kurtarır, kumları döker, erkekliği artırır, titremeyi, sıtmayı, siyatiği ve mafsal ağrılarını giderir.

İdrarını tutamayanlar için udi hindi  kaynatılır, suyundan günde defa 1 kaşık içilir.gr toz udi hindi 4 gr toz havlıcanla karıştırılır, 1 fincan ılık su ile içilirse idrar akıntısını keser. Kolitte udihindi toz haline getirilir,  günde 3 defa 1 gr 1 fincan zeytinyağı ile içilir. 3 gün devam edilir.

Udihindi kökünün tozu dilcikleri kuvvetlendirir, aşağı sarkan dilcikleri yerine kaldırma ve kurutma hassası vardır.  

Fazla kullanmamalıdır.

Haricen: 

Udihindi toz haline getirilir, Maverd ile ıslatılır da alına sürülürse yarım ve tam baş ağrılarında faydalı olur. Müzmin baş ağrısında udihindi tozu çok az miktarda buruna çekilir.

Udihindi tozu bal şerbeti ile karıştırılıp, yüze sürülürse yüzdeki lekeleri ve çilleri giderir.

Udihindi koklanır veya kaynatılıp buharı teneffüs edildiğinde baştan balgamı alır ve tıkanıklıkları giderir, nezleyi geçirir.

Udihindi ağızda çiğnendiğinde veya kaynatılarak ağız çalkalandığında ağız kokusunu güzelleştirir. 

Udihindi yakılır, kömürü vücuttaki lekelere sürülürse lekeleri geçirir. 

Udihindi kaynatılır, suyu bal ile şerbet yapılır. Bununla gargara yapılırsa boğaz şişlikleri, boğmaca, bademcik ve boğaz iltihabında gayet faydalıdır. 

Toz halinde boğaza üflenir veya toz su ile veya zeytinyağı ile karıştırılır, buruna damlatılır. Udi hindi yağı sırt ağrılarında faydalıdır. Ovmak sureti ile kullanılır.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar