Zerdeçal

1189 kez incelendi.
5 5 1189
1.85 TL
Miktar
  • Detaylı Açıklama
  • Yorumlar

Zerdeçal

Diğer İsimleri : Safran, Hint Safranı, Safran Kökü, Sarıkök, Sarıboya, Hint Zerdeçalı, Turmeric, Kurkuma, Kurkumin, Curcuma, Curcuma Longa

GÖĞÜS KANSERİ, PROSTAT, CİLT KANSERİ, BUNAMA VE ALZHEIMER, BEYİN HASARI

Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Zerdeçal aynı zamanda Hindistan Safranı olarak da bilinmektedir, aynı zamanda köri ile hardalı sarı turuncu bir renk yapmakla sorumludur. Bitkinin sapındaki köke benzer uzantılar, köksap, zerdeçal tozunun yapıldığı kısımlardır ve aynı zamanda hardal yapımında, tereyağı ile peynire renk vermede ve çeşitli besinlere tat katmada kullanılmaktadır. Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal özelikle Pakistan Çin Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Tropik ülkelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde ise yetişmemektedir.

Köri tozunun temel öğelerinden olan zerdeçal Batıda daha çok baharat olarak kullanılmasına rağmen Asyada uzun zamandan beri doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Etken maddesi curcumin olan zerdaçalın 3 gramında yaklaşık olarak 30 ila 90 mg curcumin bulunur. Zerdeçalın kullanılan kısmı toz haline getirilmiş köküdür. (zerdeçal tozu)

Zerdeçal batı Hindistan da ortaya çıktığı ve bu nedenle en az 2500 yıldır kullanıldığı düşünülmektedir. Zerdeçal Çin’e M.S. 700′de ulaşmış ve sonra Afrika boyunca yol almıştır. On üçüncü yüzyılda Marco Polo safranla çok benzer özellikler gösteren bu mucize sebze hakkında yazmıştır. Zerdeçal kumaş ve yemeklerde boya maddesi alarak kullanımı M.Ö. 600′lere kadar gitmektedir. Ortaçağ Avrupa’sında safranın yerine kullanılan zerdeçal ucuz bir sebzeydi. Zerdeçal Jamaika’ya on sekizinci yüzyılda tanıtıldı ve kısa bir süre sonra oradan Kuzey Amerika’ya yolunu açtı.

Zerdeçal demir, manganez, potasyum, B6 vitamini ve C vitamini gibi önemli vitamin ve mineraller içermektedir. Zerdeçalda bulunan bir fotokimyasal olan cüretimin güçlü antioksidan özelliklere sahiptir, aynı zamanda kanserle savaşma ve anti iltihabik özellikleri inceden inceye araştırılmaktadır.

4000 yıl önceki kayıtlar Hindistan ve Çin’in birçok durumda ki geleneksel şifacılarının zerdeçal olduğundan bahsetmektedir. Geleneksel olarak zerdeçal regl kramplarını, solunumsal durumları, bağırsak kurtlarını, karaciğer tıkanıklığını, ülserleri ve iltihaplânmayı hafifletmede kullanılmaktadır. Zerdeçal Okinawa’nın gözde otlarından biridir ve sağlığa birçok yaran olduğu iddia edilmektedir. Yerel halk bilimi diğer koşulların arasında otun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, iltihabı hafiflettiğini ve sindirimi düzenlediğini belirtmektedir.

Faydaları

• Zerdeçalın faydaları içindeki kurkumin adı verilen maddeden kaynaklanır. Antioksidan ve anti-iltihapsal özelliği olan bu maddenin kansere karşıda etkili olabileceği belirtiliyor.Texas Üniversitesince yapılan bir çalışmada kurkuminin multipl miyelom üzerinde kanserli hücrelerin üremelerini yavaşlattığı görülmüştür.

• Harvard Üniversitesi uzmanları köri tozunun birçok kronik hastalığa karşı olumlu etki gösterdiğini belirtmişlerdir. 100 araştırmanın değerlendirildiği incelemeye göre, köri tozunda bulunan zerdeçal ve curcumin bileşikleri, Alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı  etkili olmaktadır.  Scientific American adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçları, köri baharatının göğüs kanseri hastalarında tümör büyümesini yavaşlatttığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir.

• Antioksidan etkisi E ve C vitamininden daha güçlüdür.

• Kurkumin iltihap giderici etkisiyle eklemlerdeki iltihaplanmayı hafifleterek artrit şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

• Kalp sağlığını destekler. Kurkuminle tedavi edilen hastaların damarlarında daha az plak birikimi olduğu tespit edilmiştir.

• Zerdeçal bitkisi safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel rahatsızlıklarında yararlıdır.

• Haricen cilt yaralanmalarında kullanımının anti-bakteriyel etkisi bulunmaktadır.

• Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Karacigeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder.

• Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır. 

• Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür.

• Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.

• Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.

• Sigaranın verdigi zararları önemli ölçüde azaltabileceği yapılan bir çalışmada görülmüştür.

• Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır.

• Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu zerdeçal rizomunun safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarında ve hazımsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

Zararları ve Yan Etkileri

• Şu ana kadar yapılan araştırmalarda bir yan etkiye rastlanmamakla beraber diğer bitkilerde de olduğu gibi yüksek dozlarda alınmamalıdır.

• Uzun müddet veya fazla oranda kullanımı mukozası tahrişine sebebiyet verebilir.

• Safra koliğine neden olabileceği için küçük safra taşları olanlar kullanmamalı.

• Akut gastrit, karaciğer iltihabı, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar kullanmamalı.

• Kan sulandırcı ilaçlarla birlikte alınmamalı.

• Bir ameliyata girilecekse bu tür bitkilerin kullanımına 2 hafta önceden son vermek gerekir.

Beyin Hasarı : Bir fare araştırması ile curcuminin tamamlayıcı olarak kullanımı hasarlı beyinlerde karşılaşılan oksidatif hasar ve kavramsal bozukluğu önlediği saptanmıştır.

Bunama ve Alzheimer : Bir fere araştırması curcuminin Alzheimer ile alakalı olan oksitlenmiş proteinleri ve iltihaplı sitokini önemli ölçüde azalttığını onaylamıştı. Ayda en az bir defa köri yiyen yaşlı insanların daha az sıklıkla yiyenlere göre testlerde kavramsal fonksiyon bakımından daha iyi oldukları gözlemlenmiştir.

Cilt Kanseri : Bir hayvan araştırması zerdeçalın deri tümörü boyutunu kontrol gruplarına oranla yüzde otuz küçülttüğünü ve deri tümörü oluşumunu yüzde seksen yedi azalttığını göstermiştir.

Hotıstan’da ki Teksas M.D.Anderson Üniversitesi Kanser Merkezi çalışmasında üç melanom hücre çizgisi cumucinle beraber ele alınmıştır. Böylece hücre büyümesinin önlendiği ve tümörlü hücre ölümlerinin arttığı gözlenmiştir.
 
Göğüs Kanseri : Araştırmacılar curcuminin göğüs kanseri bulunan farelerin akciğerlerinde metastazın engellendiğini saptamıştır. Araştırmacılar aynı zamanda curcuminin göğüs kanseri için kemoterapi hapı olan taxolü daha az zehirli ve daha fazla etkili yapmaya yardım ettiğini keşfetmişlerdir.  Farelere beş günü aşkın süre her gün yüksek dozda zerdeçal verilmesinin göğüs tümörlerini önemli ölçüde önlediği saptanmıştır.

Prostat : Araştırmalara göre curcuminin işlem görmüş gruplarda prostat kanseri genlerini, tümör hacimlerini ve nodul miktarlarını azalttığı saptanmıştır.

Kolon Kanseri : Küçük bir araştırmada prekanseröz poliplere sahip hastalar altı ay curcumin ile tedavi edilmişlerdir. Ortalama polip sayısı yüzde altmışa ve ortalama büyüklük yüzde elliye düşmüştür.

Kalp Sağlığı : Yüksek dozda curcumin ile beslenen farelerde karaciğer trigliseritlerinde ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterollerinde önemli oranda azalma gözlemlenmiştir.

Kullanılımı

Zerdeçalın kullanılan kısmı kök ve toz halde çayı yapılır. Ayrıca toz haline getirilmiş zerdeçal tozu bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.

• Baharatlı koku ve kuvvetli köksapları olan taze zerdeçal köklerini seçin.

• Toz halini alıyorsanız taze kaynaklardan az miktarda alın.

• Soyulmamış zerdeçal sıkıca sarılarak ve buzdolabında üç hafta ya kadar muhafaza edilebilir.

• Zerdeçal tozunu hava geçirmez poşetlerde ya da şişelerde muhafaza edin.

Bu ürüne henüz yorum yapılmadı.
FİNANSBANK
Taksit TutarıToplam Tutar